Misiunea HOSPICE Angelus

Misunea noastră este de a îmbunătăţi calitatea vieţii bolnavilor de cancer şi alte maladii incurabile prin sprijin medical, social şi psiho-emoţional.

Viziunea HOSPICE Angelus

Viziunea noastră este ca toţi pacienţii cu boli avansate şi incurabile să beneficieze de servicii de îngrijire paliativă.

Despre HOSPICE Angelus

Fundaţia Filantropică Medico-Socială “Angelus Moldova” este o organizaţie non-guvernamentală, apolitică, non-profit şi a fost înfiinţată şi înregistrată legal la Ministerul Justiţiei sub numărul 1504 în anul 2000, avînd ca scop crearea unui nou sistem de asistenţă medico-socială, destinat bolnavilor incurabili de cancer în stadii avansate şi terminale, cît şi familiilor lor.

În anul 2001 Fundaţia „Angelus Moldova” a înfiinţat serviciul HOSPICE „Angelus”, parte inalienabilă a Fundaţiei. HOSPICE „Angelus” este un serviciu de îngrijiri paliative la domiciliu.

Fundaţia “Angelus Moldova” este membră a Asociaţiilor Naţionale şi Internaţionale:

• 2001: Membru a Asociaţiei Naţionale pentru Îngrijire Paliativă
  • 2001: Membru a Asociaţiei Europene pentru Îngrijire Paliativă în Europa de Est
  • 2003: Membru a Grupului de Lucru pentru Îngrijire Paliativă în Europa de Est

Activităţi

În activităţile sale Fundaţia îşi doreşte implicarea pe larg a tuturor membrilor societăţii. Printre acestea sunt:

• Organizarea şi extinderea serviciului hospice în Republica Moldova;
  • Aplicarea şi promovarea principiilor de îngrijire paliativă conform recomandărilor Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii;
  • Reabilitarea grupurilor de femei afectate de cancerul mamar;
  • Instruirea profesioniştilordin sistemul medical în domeniul îngrijirilor paliative;
  • Promovarea principiilor de caritate în societate;
  • Promovarea sentimentului de responsabilitate civică şi comunitară;
  • Oferirea de servicii gratutite pentru pacienţii cu stome şi apărarea drepturilor acestora;
  • Îngrijirea copiilor cu cancer în stadii terminale.

Parteneri HOSPICE